Огляд культової Batman: The Animated Series або ідеальне знайомство зі Всесвітом Бетмена

Бетмен веде свій «Xрестовий похід» проти злочинності починаючи з випуску Detective Comics #27, що вийшов в травні 1939 року. За більше ніж вісімдесят років існування величезна кількість авторів створила безліч історій про Темного Лицаря, його союзників та ворогів. Історії поставали в різних форматах, починаючи з коміксів, анімації, відеоігор і закінчуючи кінофільмами та телевізійними шоу. Зважаючи на кількість матеріалу ентузіасту-початківцю досить складно зорієнтуватися та обрати зручний хід до цієї божевільної «кролячої нори», якою є світ Бетмена та всесвіт DC загалом. Але, хлопчики і дівчатка, нам пощастило, бо ще з 1992 року до захопливого світу Хрестоносця в плащі допомагає пройти легко та невимушено класична та надзвичайно шанована Batman: The Animated Series.

 

Контекст

 

Для широкого загалу англомовних глядачів персонажі світу Бетмена стали масово відомі завдяки телевізійному серіалу 1966 року з Адамом Вестом в головній ролі. Серіал на повну використовував і гіперболізував веселу та шалену атмосферу коміксів Срібного віку (1956 - 1971 роки) та можливості, що надавало новоявлене кольорове телебачення. Ця версія значно відрізнялася від оригінального Бетмена з перших коміксів, створених Біллом Фінгером та Бобом Кейном в 40-ві роки. Варто розуміти, що бачення персонажів і світу в серіалі 66 року, хоча і має свою чарівність, все таки відображає специфічну еру і саме тому помітно дисонує зі звичним для сучасного фаната образом Хрестоносця в плащі.

 

Берт Ворд та Адам Вест в ролі Робіна та Бетмена в серіалі «Бетмен» (1966)

 

Повернення Бетмена «до тіней» в коміксах розпочалося ще в 70-ті, завдяки таким письменникам, як Денні ОʼНіл, які розуміли, що найповніше потенціал Темного Лицаря і його оточення розкривається в похмурому сетинґу, на брудних вулицях та темних дахах, в протистоянні з небезпечними злочинцями та підступними психопатами. Кульмінацією «серйозного» Бетмена став комікс «Бетмен. Повернення Темного Лицаря» Френка Міллера (1986). Цементування образу «темного» Бетмена в свідомості широкого загалу відбулося завдяки фільму «Бетмен» 1989 р. Тіма Бартона, що став справжнім культурним феноменом і багато в чому заклав підвалини для буму сучасного супергеройського кіно.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Майкл Кітон в ролі Бетмена в кінофільмі «Бетмен» (1989)

 

На хвилі шаленого успіху кінофільму «Бетмен» Warner Bros. Animation зацікавилися можливістю перенести одну зі своїх флагманських ліцензій до анімаційного формату. Batman: The Animated Series дебютувала в 1992 році на Fox Kids в години, оптимальні для глядачів після школи. Дебютувала, як виявилося для того, щоб назавжди причарувати покоління молодих глядачів історіями, персонажами та естетикою похмурого світу Бетмена.

 

Batman: The Animated Series складається з 110 епізодів (пізніші 25 названі The New Batman Adventures) та анімаційних фільмів: Batman: Mask of the Phantasm (було випущено в кінотеатрах) та Batman & Mr. Freeze: SubZero (реліз відбувся відразу на відео)

 

Процес творення

 

Робота над анімаційною серією розпочалася в 1990 році. Кістяком команди стали переважно творці, що раніше працювали над Tiny Toon Adventures. Зокрема приєдналися: Брюс Тімм (дизайнер персонажів, режисер, співавтор шоу), Ерік Радомскі (художник фонів, співавтор шоу), Алан Бернетт (письменник і продюсер), Пол Діні (письменник).

Від самого початку роботи над серією автори вирішили, що хочуть створити шоу, яке буде одночасно цікавим і для дітей, і для дорослих. Оскільки це світ Бетмена, в обговореннях з керівництвом наголошувалося на необхідності включити зброю та бійки. За словами Брюса Тімма, візуально Batman: The Animated Series планували зробити темною і кінематографічною, що не відповідало стандартам типового для 90-х «мультфільму суботнього ранку». За спогадами Пола Діні, щоб відповідати баченню серії, при роботі над сценаріями епізодів він багато придивлявся до робіт Гічкока і фільмів нуар, шукав способи створити для окремих епізодів враження міні-фільмів.

Було встановлено три правила: жодних інопланетян, жодних привидів, жодних «Гуманітарних премій», тобто просоціальних історій. Щодо третього правила, тут творці анімаційної серії чи то не стрималися, чи то свідомо іронізували. Значна кількість епізодів, часто найкращі в серії, влучно адресують актуальні соціальні, економічні та гуманітарні проблеми. Але при цьому лишаються цікавими та захопливими історіями про Бетмена, його союзників і ворогів, не зводячись до нав'язливого моралізаторства та повчання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Глинопикий в епізод «Feat of Clay»

 

Виконуючи завдання створити шоу, яке було б прийнятним як для дітей, так і для дорослих, автори Batman: The Animated Series прагнули не говорити до дітей звисока та не відлякувати дорослих надмірною безглуздістю і тим, що ставки були недостатньо високими. Зрозуміло, що творці ніколи не хотіли зробити шоу жорстоким. Але відчуття загрози для Бетмена та інших персонажів мало бути реальним, не схожим на дурні «смертельні пастки» з телешоу з Адамом Вестом, з яких герої неодмінно вибиралися без жодних сумнівів глядача.

Наприклад епізод «Robin’s Reckoning» (Розплата Робіна) оповідає історію походження Диво-хлопчика Робіна, в якій батьки-акробати малого Діка Ґрейсона гинуть під час циркового виступу через нещасний випадок, підлаштований мафіозі. Перед командою шоу стояла непроста задача показати на екрані смерть персонажів, при цьому не виходячи за межі дозволеного для анімаційної дитячої програми, у відповідності до вимог американських Стандартів та практик трансляції (Broadcast Standards and Practices). Не прикладі цього епізоду помітно характерний тональний баланс Batman: The Animated Series, між драматичним і розважальним, повчальним та веселим. Епізод «Robin’s Reckoning» (частина 1) отримав Прайм-тайм премію «Еммі» в номінації «Найкраща анімаційна програма» в 1993 році.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сумний Дік Ґрейсон, майбутній Робін, в епізоді «Robin’s Reckoning»

 

Стиль

 

Ніч в Ґотем сіті. Тільки найменші промені місячного світла пробиваються крізь паруючу темряву. Тіні чорні, викривлені і лякають. Густе нічне повітря несе багато звуків: розбите скло, тріскіт неону, різкі, грубі голоси і поліцейські сирени. Завжди поліцейські сирени. Більшість денних мешканців вже давно втекли до передмість чи квартир під охороною. Це небезпечне місце після настання темряви.

Є одне єдине, що не дає Ґотему потонути у морі корупції та відчаю. Щось загорнуте в таємницю та тіні. Як кажан він пірнає з ночі щоб насититися злом Ґотема. Для одних він просто легенда. Для інших - самовідданий месник. А для злочинців він найгірший нічний жах. Він... Бетмен.

- Посібник з загальною інформацією задає характерний тон шоу

 

При роботі над зовнішнім виглядом Ґотема в Batman: The Animated Series команда надихалася старим Нью-Йорком і традиційною архітектурою, що переважно представляють стиль арт-деко. Бралися до уваги деякі більш готичні візуальні елементи і з обох фільмів Тіма Бартона, перший з яких на той момент був проривним хітом, а другий вже знаходився у виробництві. Однак загалом прагнення було передати стиль і елегантність деко в Нью-Йорку 40-х.

Завдячуючи цим візуальним рішенням серія отримала характерне позачасове відчуття, де автентичний сетинґ 40-х слугує фоном для з сучасних історій. А мафіозі, машини 40-х та дирижаблі поєднуються з футуристичними технологіями з арсеналу Бетмена, що значно випереджають цей час. Команда назвала стиль серії «темне деко» (dark deco).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ґотем-сіті в Batman: The Animated Series виглядає справді темно

 

Фони для анімаційної серії створювалися оригінальним способом: вони робилися на чорному папері, що надавав дуже темної стилістики. До того в анімації таким темним не робили нічого, можливо за виключенням експериментальних коротких фільмів. Команда фактично намагалася інтерпретувати ніч в імпресіоністському стилі. Також намагалися уникати надмірного дизайну при роботі над виглядом персонажів. Основною ідеєю було спростити персонажів, транспортні засоби та реквізити до найголовніших для розпізнавання компонентів. Це допомагало економити ресурси та зусилля при роботі над анімацією і підкреслювало загальний мінімалістський стиль серії. До уваги брався стиль мультфільмів студії Макса Флейшера (Fleischer Studios) 40-х, особливо серія коротких анімаційних фільмів про Супермена, стилістика фільмів нуар та класичних фільмів 40-х. З суміші цих впливів і постав візуальний стиль Batman: The Animated Series.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Супермен перестрибує висотну будівлю за один стрибок (Fleischer Studios, 1941)

 

Звук

 

Атмосферне ретро відчуття Batman: The Animated Series підкреслюється саундтреком, над яким працювала легендарна Ширлі Вокер з командою учнів. Головною музичною темою серії стала майстерно переосмислена композиція Денні Ельфмана з фільму «Бетмен» (1989). Нетипово для тих часів, композиції записували за участі «живого» оркестру, а команда композиторів отримала змогу написати саундтрек для кожного окремого епізоду і максимально уникнути повторюваності музичних мотивів.

Анімаційна серія запам'яталася акторами озвучування, голоси яких стали класичними. Підбір акторів відбувався під наглядом Андреї Романо - знакової кастингової директорки та режисерки озвучки. Голос Бетмену подарував американський театральний та телевізійний актор Кевін Конрой. За початковим задумом, актор мав передати зрозумілу тонку різницю між голосом Бетмена і Брюса Вейна. За словами Кевіна Конроя, ключовою під час озвучування була ідея, що персона Бетмена не є маскуванням, маскуванням є саме Брюс Вейн.

В процесі прослуховування на роль Джокера команда зіштовхнулася з проблемою, оскільки всі актори намагалися передати гру Цезара Ромеро (який виконував роль Джокера в серіалі «Бетмен» 1966 року), виникало враження, що вони не ставилися до персонажа серйозно, і намагалися надати його голосу безглуздість і химерність. В решті решт голос Джокеру подарував Марк Гемілл (той самий Люк Скайвокер).

Спочатку він озвучив невелику роль Ферріса Бойла - корпоративного магната і антагоніста Містера Фріза в епізоді, що цілком заслужено вважається одним з найкращих, «Heart of Ice». Марк Гемілл - великий фанат коміксів, що від початку роботи слідкував за створенням анімаційної серії, був рішуче зацікавлений взяти участь у проекті на постійній основі. За спогадами, він не очікував, що зможе отримати роль Джокера, оскільки з рекламної точки зору перехід від ролі культового героя до культового поганця виглядав дещо нелогічно. Згодом стало зрозуміло, що результат перевершив всі очікування.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Джокер в епізоді «The Laughing Fish»

 

Гра Кевіна Конроя та Марка Гемілла в Batman: The Animated Series - приклад культової та знакової роботи в сфері озвучування, що отримала абсолютне визнання фанатів та критиків. Обидва ще неодноразово повернуться до ролей Бетмена і Джокера в анімаційних фільмах та відеоіграх (ключові ігри серії Batman Arkham).

В процесі підбору акторів озвучування команда шоу також знайшла чудовий спосіб віддати шану минулим інтерпретаціям Всесвіту Темного Лицаря. Легендарний Адам Вест, що грав Бетмена в веселому і кольоровому шоу 1966 року, озвучив персонажа Сірого Привида (Gray Ghost), героя-детектива, яким захоплювався Брюс Вейн в дитинстві (епізод «Beware the Gray Ghost»).

 

Сюжети та персонажі

 

Найперший епізод, що було створено, «On Leather Wings» (На шкіряних крилах), вийшов в ефір 6 вересня 1992 року. Історію було присвячено менш відомому супротивнику Бетмена - Мен-бету, вченому Кірку Ланґстрому, що буквально перетворився на людину-кажана. Він був фактичним персонажем-чудовиськом, чия історія одразу дозволяла продемонструвати темну, більш страшну та таємничу сторону шоу, ненадовго притримати шалених лиходіїв та дивні злочини та вдало задати подальший тон серії.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бетмен та Мен-бет над Ґотемом (епізод «On Leather Wings»)

 

Вже згадуваний епізод «Heart of Ice» (Серце з льоду) розказував повністю переосмислену історію давнього поганця з переліку ворогів Бетмена - Містера Фріза (перша поява Batman #12, лютий 1959). Багато років його вважали нудним, нецікавим та скоріше прохідним «льодяним» поганцем. Над новою історією походження Містера Фріза працював Пол Діні, який майстерно реалізував ідею зробити лід не тільки мотивом діяльності, але і емоційною частиною персонажа. Віктор Фріз став вченим-кріогеніком, що був змушений заморозити свою невиліковно хвору дружину і через інцидент в лабораторії не може вижити поза спеціальним кріо-костюмом. Епізод «Heart of Ice» отримав Денну премію «Еммі» в номінації «Найкращій сценарій анімаційної програми» в 1993 році.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Містер Фріз в епізоді «Heart of Ice»

 

Переосмислена в Batman: The Animated Series історія Віктора Фріза стала невід'ємною частиною цього персонажа і з перемінним успіхом знаходить відображення в історіях всесвіту Бетмена в різних форматах, як то комікси, анімація, відеоігри та лайв-екшен адаптації.

Характерним елементом історій в епізодах серії стала ідея, що якщо брати здавалося абсурдних персонажів, додавати пафос та щирі людські емоції, то раптом вони стають набагато цікавішими, ніж могло видатися на перший погляд.

В епізоді «Joker’s Favor» (Послуга Джокеру) дебютував абсолютно новий персонаж, що згодом стане надзвичайно відомим: Гарлі Квінн. Від початку роботи над епізодом Пол Діні запланував додати дівчину-приспішника до ватаги Джокера. За задумом навіжена особистість нової персонажки мала добре контрастувати з небезпечним божевіллям Джокера. Сюжет епізоду оповідає досить похмуру ситуацію, де Джокер тероризує звичайного чоловіка, що з необачності завинив йому послугу. Новостворена легковажна Гарлі Квінн допомагала зняти напругу та додати трохи щирих веселощів. Костюм та ім'я (гра слів Harley Quinn - harlequin) передавали стиль традиційних арлекінів у поєднанні з класичною суперпоганською дивиною.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гарлі Квінн (перша поява) та Джокер в епізоді «Joker’s Favor»

 

Голос персонажці подарувала акторка та давня подруга Пола Діні - Арлін Соркін. Вона ще неодноразово поверталася до ролі і офіційно пішла у відставку після відеогри Batman: Arkham Asylum. Початково команда Batman: The Animated Series не планувала робити Гарлі Квінн регулярним персонажем серії, але після перегляду повністю візуалізованого, анімованого та озвученого персонажа вирішила, що вийшло досить цікаво і почала роздумувати про повернення. Зрозуміло, що глядачі теж не лишилися байдужими. Історію походження персонажа спочатку розповіли в ван-шоті «The Batman Adventures: Mad Love», створеному автором Полом Діні та художником Брюсом Тіммом, творцями Batman: The Animated Series. Цей комікс згодом адаптували в однойменному епізоді в пізніших сезонах анімаційної серії The New Batman Adventures.

Офіційно Гарлі Квінн додали до коміксів в 1999 році в іншому ван-шоті «Batman: Harley Quinn» в межах масштабної події No Man’s Land.

Гарлі Квінн та гієни Бад і Лу (епізод «Harlequinade»)

 

Вже в період перших трансляцій стало зрозуміло, що Batman: The Animated Series є беззаперечним хітом, адже відгуки критиків, рейтинги переглядів та фанатська залученість були надзвичайними. Трансляція серії на Fox Kids завершилася в 1995 році, після 85 епізодів. Значна частина команди перейшла до роботи над Superman: The Animated Series, яка є чудовим способом познайомитися вже зі світом Супермена та включає декілька гостьових появ Бетмена та його супротивників. Візуально перероблена версія анімаційного Бетмена повернулася на екрани в 1997 році під назвою The New Batman Adventures, що показувалися паралельно з серією про Супермена. «Нові пригоди Бетмена» завершилися в 1999 році, на зміну прийшла футуристично-кіберпанкова серія Batman Beyond, де старіючий Брюс Вейн стає наставником для нового Бетмена.

 

Рекомендація

 

BOONT! радить переглянути Batman: The Animated Series повністю. Однак для обмежених у часі ентузіастів світу Бетмена, ми склали перелік рекомендованих до перегляду епізодів:

 • The Cat and the Claw (дві частини)
 • On Leather Wings
 • Heart of Ice
 • Feat of Clay (дві частини)
 • Joker’s Favor
 • Pretty Poison
 • P.O.V.
 • The Clock King
 • Two-Face (дві частини)
 • Mad as a Hatter

 

 • Perchance to Dream
 • Beware the Gray Ghost
 • Almost Got 'Im
 • If You’re So Smart, Why Aren’t You Rich
 • Joker’s Wild
 • What is Reality?
 • The Laughing Fish
 • Harley and Ivy
 • The Man Who Killed Batman
 • Robin’s Reckoning (дві частини)

 

 • The Demon’s Quest (дві частини)
 • Birds of a Feather
 • Read My Lips
 • Mudslide
 • Trial
 • Harlequinade
 • Second Chance
 • Baby-Doll
 • Harley's Holiday
 • A Bullet for Bullock

 

Письменники Алан Бернетт та Пол Діні з команди анімаційної серії продовжили збагачувати світ Бетмена історіями. Комікси, написані Полом Діні, можна знайти в нашому магазині. Особливо радимо ознайомитися з його раном Detective Comics.

У багатьох форматах та проявах можна помітити спадок та розвиток ідей, закладених в Batman: The Animated Series. З відносно нових прикладів радимо звернути увагу на міні-серію коміксів «Бетмен. Білий Лицар», написану і намальовану Шоном Мерфі. Сетинґ коміксів Шона Мерфі поєднує класичне візуальне та сюжетне бачення світу Бетмена з анімаційної серії, з дещо неочікуваним та влучно злободенним прочитанням знайомих персонажів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Знайомий червоний небосхил в стилі BTAS помітно в «Бетмен. Білий Лицар»

 

Команда, що працювала над Batman: The Animated Series змогла майстерно вибрати найкращі напрацювання за перші 50 років існування Всесвіту Бетмена та додати значну кількість власних ідей, що стали невід'ємною частиною персонажа та світу. Ризики та креативні рішення творців серії в більшості випадків виправдали себе і в результаті ошелешені фанати отримали ледь не найкращу інтерпретацію Бетмена та його оточення поза коміксами. Для новачків у світі Темного Лицаря беззаперечною перевагою анімаційної серії є її доступність у порівнянні з копирсанням у величезному масиві коміксів різних років. Саме тому і ентузіасти-початківці, що шукають способу зрозуміти, що взагалі відбувається. І обізнані фанати, яких доля ще не познайомила з класикою. Чи давні поціновувачі «Тасочки», що раптово відчули нестримне прагнення передивитися. Тепер ви знаєте що робити.

Рекомендовані товари

Теги: бетмен, batman, бэтмен, dc, dc comics, робін, джокер, гарлі квінн